شمع خودرو و کاربرد آن

شمع خودرو و کاربرد آن
  • آشنایی با شمع خودرو و کاربرد آن

شمع خودرو در کاهش مصرف سوخت خودرو و همچنین شتاب و نرم کار کردن موتور خودرو بسیار تاثیر گذار است. کسانی که از خودروهای دوگانه استفاده میکنند با مشورت با مکانیک خود می توانند از شمع های دو پلاتینه برای شتاب بیشتر استفاده کنند.

شمع خودرو قطعه کوچکی است که داخل سیلندر موتور قرار می گیرد و از یک سمت ولتاژ بالا به آن اعمال می شود و در سمت دیگر که داخل سیلندر قرار می گیرد جرقه ایجاد می شود.به گزارش تالاب این جرقه باعث انفجار مخلوط هوا و بنزین در داخل سیلندر موتور می شود که این انفجار در نهایت نیروی لازم را برای موتور فراهم می کند.

برای اینکه موتور بهتر کار کند و اصتحلاک پایینی داشته باشد لازم است که شمع ها سرویس شوند یا در صورت لزوم تعویض شوند.

 

  • پیدا کردن شمع یا سیلندر خراب

  1. ابتدا موتور را روشن و یک به یک وایرها را از سر شمع ها جدا کنید
  2. اگر باجدا کردن وایرها، موتور شروع به لرزش کرد؛ آن شمع وسیلندر سالم است!
  • انواع شمع خودرو

۱٫شمع های دارای هسته مسی   Copper core spark plugs

۲٫شمع های پلاتینیوم Platinum spark plugs

۳٫شمع های دوبل پلاتینیوم Double platinum spark plugs

۴٫شمع های ایریدیم Iridium spark plugs

۵٫شمع های دوبل ایریدیوم   Double Iridium Spark Plugs

  • اگر بیشتر از حد استارت زدید و خودرو روشن نشد به روش زیر می توانید عمل کنید

گاهی استارت زدن مداوم باعث خفگی موتور و خیس شدن سر شمع ها می شود، که در این حالت حتماً باید شمع ها را باز کرده تا رطوبت بنزین در داخل سیلندرها از بین رفته و شمع را دوباره ببندید. همچنین در موقع استارت کمی پدال گاز را فشار دهید تا هوای بیشتری به سیلندر وارد شده و بنزین سریع بخار شود و زمان کمتری برای استارت زدن صرف شود. به یاد داشته باشید استارت زدن طولانی، باتری را خالی می کند. اگر با انجام تمام موارد فوق اتومبیل شما روشن نشد، شمع را باز کرده و از یک فندک جهت گرم کردن الکترود شمع (نوک شمع) استفاده کنید. با این کار آنها را خشک و گرم می نمایید. سپس شمع ها را ببندید و وایر مربوط به آنها را متصل نمایید. توجه داشته باشید اگر وایر را جابجا ببندید، اتومبیل شما هرگز روشن نمی شود.

 

منبع:takhasoskara.com

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.